21.04.2017

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑΣ ΑΜΑΛΙΑΣ ΜΠΟΓΡΗ η οποία συμμετείχε στο πρόγραμμα ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ Erasmus+ Traineeships

Ένα από τα πιο αξιοσημείωτα στιγμιότυπα της πρακτικής μου, ήταν η συμμετοχή μου στο Natural History Museum of Denmark Science Conference 2016. Εκεί ανάρτησα σε μορφή poster την έρευνά μου, με τίτλο «Newly discovered rove beetles from Baltic amber point to (sub)tropical palaeoclimatic conditions of the North European Eocene forest». Παρά το γεγονός ότι για την συμμετοχή μου στο συνέδριο έπρεπε να πρώτα περάσω από ειδική επιτροπή, καθώς απευθυνόταν σε PhD φοιτητές, εν τέλει κέρδισα το 1ο βραβείο poster, ανταγωνιζόμενη ουσιαστικά υποψήφιους διδάκτορες. Με αυτόν τον τρόπο, αποκόμισα γνώσεις για την οπτική παρουσίαση της έρευνας και αυτοπεποίθηση για τις δυνατότητες μου, ενώ απέδειξα στους συνεργάτες μου ότι είμαι ικανή να εκπροσωπώ το εργαστήριό μας.

Συνοπτικά, χάρη στο πρόγραμμα Erasmus+ Traineeship αποκόμισα γνώσεις και εμπειρίες σε μία πληθώρα αντικειμένων, συνεργάστηκα με διακεκριμένους επιστήμονες και έθεσα τις βάσεις για το επόμενο βήμα στην εκπαίδευσή μου, τις μεταπτυχιακές σπουδές.