13.10.2020

Υποτροφία Baden-Württemberg-STIPENDIUM 2020/21 για τους εξερχόμενους φοιτητές ERASMUS+/CIVIS που θα φοιτήσουν το εαρινό εξάμηνο 2020-2021 στο Πανεπιστήμιο Eberhard Karls Universitat Tübingen

Το κρατίδιο Baden-Wuerttemberg προσφέρει δύο υποτροφίες σε φοιτητές του ΕΚΠΑ, οι οποίοι θα επιλεχθούν για να πραγματοποιήσουν την κινητικότητά τους κατά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2020/21, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+/CIVIS στο Πανεπιστήμιο του Tübingen (Eberhard Karls Universitat Tübingen).

Παροχές

• Μηνιαία επιχορήγηση ύψους 700€ ( ανώτατο χρονικό όριο χορήγησης: πέντε μήνες)
  • Ειδικό πρόγραμμα ακαδημαϊκής καθοδήγησης για τους υποτρόφους
  • Δυνατότητα διαμονής στην φοιτητική εστία “Prinz Karl”, η οποία βρίσκεται στο κέντρο του  Tübingen.

Προϋποθέσεις χορήγησης της υποτροφίας:

• Η υποτροφία θα χορηγηθεί σε προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς ή διδακτορικούς φοιτητές/ φοιτήτριες οι οποίοι/ οι οποίες:
  • Θα φοιτήσουν στο Παν/μιο Tübingen για τρεις τουλάχιστον μήνες.
  • Θα έχουν ολοκληρώσει τουλάχιστον το πρώτο έτος των σπουδών τους.
  • Θα πραγματοποιήσουν την κινητικότητά τους το εαρινό εξάμηνο του 2021 (Μάρτιος- Ιούλιος 2021).
  • Δεv θα λάβουν άλλη υποτροφία για το ίδιο χρονικό διάστημα.
  • Θα θεωρηθούν ως “zero grant” (φοιτητές μηδενικής επιχορήγησης) στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, δηλαδή δεν θα λάβουν επιχορήγηση στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ αλλά θα έχουν όλα τα άλλα πλεονεκτήματα και υποχρεώσεις της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα.

Στη διαδικασία θα συμμετάσχουν οι φοιτητές του ΕΚΠΑ που θα επιλεχθούν από το Τμήμα φοίτησής τους για να μεταβούν στο Πανεπιστήμιο-μέλος της Συμμαχίας CIVIS Eberhard Karls Universitat Tübingen στο πλαίσιο του ΕRASMUS+ οι οποίοι στη συνέχεια θα κληθούν να καταθέσουν στο Τμήμα Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σχέσεων τα εξής δικαιολογητικά:

• Αναλυτική βαθμολογία με αναφερόμενο  τον Μ.Ο. βαθμολογίας
  • Αντίγραφο τίτλου γλωσσομάθειας στην γερμανική ή/και την αγγλική γλώσσα (τουλάχιστον επιπέδου Β2)
  • Βιογραφικό σημείωμα

Η επιλογή θα γίνει από την Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων. Tα κριτήρια επιλογής θα είναι η ακαδημαϊκή επίδοση και η γνώση της Γερμανικής ή/και της Αγγλικής γλώσσας.