23.01.2019

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΙΟ UNIVERSITY ΤΗΣ ΙΑΠΩΝΙΑΣ

Στο πλαίσιο της διμερούς συμφωνίας συνεργασίας του ΕΚΠΑ με το Πανεπιστήμιο ΚΕΙΟ της Ιαπωνίας  προσφέρονται από το Πανεπιστήμιο του ΚΕΙΟ υποτροφίες σπουδών στην Ιαπωνία σε φοιτητές/φοιτήτριες  του ΕΚΠΑ.

Ειδικότερα:

1. Για φοιτητές/τριες που επιθυμούν να σπουδάσουν στο ΚΕΙΟ για ένα πλήρες ακαδημαϊκό έτος προσφέρεται υποτροφία 1,200,00 JPY παρεχόμενη ως εξής: 100,000 JPY/μήνα (11 μήνες) συν 100,000 JPY ως έξοδα εγκατάστασης ("Arrival Allowance") κατά την άφιξη και εγγραφή τους στο ΚΕΙΟ.

2.  Για φοιτητές/τριες που επιθυμούν να σπουδάσουν στο ΚΕΙΟ για ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο σπουδών προσφέρεται υποτροφία ως εξής:

• Για σπουδές κατά το χειμερινό εξάμηνο  100,000 JPY/μήνα (6 μήνες), συν 100,000 JPY ως έξοδα εγκατάστασης ("Arrival Allowance") κατά την άφιξη και εγγραφή τους στο ΚΕΙΟ.
  • Για σπουδές κατά το εαρινό εξάμηνο 100,000 JPY/μήνα (4 μήνες), συν 100,000 JPY ως έξοδα εγκατάστασης ("Arrival Allowance") κατά την άφιξη και εγγραφή τους στο ΚΕΙΟ.

Έναρξη ισχύος υποτροφίας: Χειμερινό εξάμηνο 2019-20. Επισημαίνεται ότι, σύμφωνα με τη συμφωνία συνεργασίας των δύο Πανεπιστημίων το ΕΚΠΑ δύναται να αποστείλει είτε 1 φοιτητή/τρια για το πλήρες ακαδημαϊκό έτος 2019-20  ή 2 φοιτητές/τριες για ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο.

Περισσότερες πληροφορίες: