Προβολή Nτοκιμαντέρ Citizen Europe & Debate στο GOETHE-INSTITUT ATHEN

Σε μία κρίσιμη περίοδο για το μέλλον της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το Goethe-Institut Athen φιλοξενεί το ντοκιμαντέρ Citizen Europe την Τρίτη 21 Μαΐου 2019, στις 19.30.

Η ταινία καταγράφει τη ζωή πέντε νέων καθώς φεύγουν από τη χώρα τους για να ταξιδέψουν στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus της ΕΕ. Μετά την προβολή, θα ακολουθήσει debate ανάμεσα σε φοιτητές της Νομικής Αθηνών και της ΑΣΟΕΕ με θέμα «πρέπει 6 μήνες Erasmus να είναι υποχρεωτικοί για όλους τους Ευρωπαίους;». Συντονιστές θα είναι η Caroline Macfarland (Common Vision) και ο δημοσιογράφος Damian Mac Con Uladh ενώ θα υπάρξει ζωντανή μετάδοση μέσω Facebook live, παρέχοντας τη δυνατότητα στο κοινό να παρακολουθήσει το debate και να ψηφίσει για την νικήτρια ομάδα.

Η προβολή συνοδεύεται από παράλληλες εκδηλώσεις σε 50 ευρωπαϊκές πόλεις, μεταξύ των οποίων τη Ρώμη, το Ζάγκρεμπ, τη Σόφια, το Βελιγράδι, το Βουκουρέστι, το Σαράγεβο, τη Θεσσαλονίκη, το Λίμερικ, την Φλωρεντία, το Παλέρμο και το Όουλου.

Η εκδήλωση αποτελεί συνδιοργάνωση των Goethe-Institut, Moving Docs, Friedrich-Ebert-Stiftung, Bodossaki Lectures on Demand, Debating Europe, Institut français Italia, Ιρλανδική Πρεσβεία Ελλάδος, Ρητορικό Όμιλο Νομικής Αθηνών και CineDoc / Anemon Productions.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στα πλαίσια μιας ευρύτερης καμπάνιας που στοχεύει να ενθαρρύνει τη νέα γενιά Ευρωπαίων να συμμετέχουν στο δημόσιο διάλογο γύρω από το μέλλον της Ευρώπης, σε συνεργασία με το Γαλλο-γερμανικό κανάλι Arte. Άλλες δράσεις περιλαμβάνουν μια πανευρωπαϊκή διαδικτυακή ψηφοφορία και ένα διαγωνισμό με θέμα την επίδραση του προγράμματος Erasmus.

GOETHE-INSTITUT ATHEN, Ομήρου 14-16

Είσοδος ελεύθερη

Η προβολή και η εκδήλωση θα είναι στα Αγγλικά

Πληροφορίες για το ντοκιμαντέρ