Ελληνικά » ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΕΘΙΜΟΤΥΠΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ » Εκδηλώσεις » Ιστορικό Αρχείο - Αίθουσα "Κ.Θ.Δημαράς"

ΑΙΘΟΥΣΑ «Κ. Θ. ΔΗΜΑΡΑΣ»

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

(Σκουφά 45, Αθήνα)

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2017

Σάββατο, 14 Οκτωβρίου 2017, 10.00-13.00 επιστημονική εκδήλωση με θέμα: «Οι ξένες φιλολογίες στα ελληνικά πανεπιστήμια. Από τη σύσταση εδρών στη συγκρότηση τμημάτων (1925-1999)». Την εκδήλωση οργανώνει το Ιστορικό Αρχείο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΑΙΟΥ 2016

Τετάρτη, 18 Μαΐου 2016, ώρα 19.15΄  Εκδήλωση με θέμα: «Η ιστορία της Φιλοσοφικής Σχολής κατά τον πρώτο αιώνα λειτουργίας της» που οργανώνει το Ιστορικό Αρχείο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο του εορτασμού των 25 χρόνων λειτουργίας του.

Κυριακή, 29 Μαΐου 2016, ώρα 11.00    Ξενάγηση-περιήγηση στο Μουσείο Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με τίτλο: «Περιήγηση στο παρελθόν του Πανεπιστημίου Αθηνών» από την αναπληρώτρια καθηγήτρια Έ. Πουλάκου-Ρεμπελάκου.

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Τρίτη, 5 Απριλίου 2016, ώρα 19.00  Εκδήλωση με θέμα: «Η ιστορία της Ιατρικής Σχολής κατά τον πρώτο αιώνα λειτουργίας της» που οργανώνει το Ιστορικό Αρχείο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο του εορτασμού των 25 χρόνων λειτουργίας του. Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης θα υπάρχει έκθεση αρχειακού υλικού για την Ιατρική Σχολή από τις συλλογές του Ιστορικού Αρχείου.